Webhosting vs. hosting


Na internete sa môžete stretnúť s rôznymi obmenami slova hosting.
Termín hosting sa používa ako prenájom služieb, poďme sa teda pozrieť na niektoré z nich. Webhosting je jedna z nich.

Webhosting je prenajom balíka služieb, ktorý nám poskytuje prevádzku web stránky, emailov a ďalších služieb nepretržite. Zdieľanie prostriedkov (CPU, pamäť RAM..) je pre tento typ služby typický. prostriedky sú väčsinou garantované ale veľmi obmedzené.

Freehosting je obdoba webhostingu. Môže sa jednať o úplne bezplatný webhosting (nie velmi kvalitný pretože nič nieje zadarmo) alebo za protislužbu (napr. sa požaduje vloženie reklamy do stránok). Kvalita služieb a technická podpora u freehostingu je nižšia ako u plateného webhostingu. Na väčšine freehostingov taktiež nemôžete mať vlastnú doménu (2. radu tzn. www.nieco.sk), prípadne obsahuje ďalšie obmedzenia.

Serverhosting je prenájom (dedikovaného) serveru, ktorý je umiestnený v serverovni. S touto službou sa väčsinou spája správa tohto servera. Hlavným rozdielom je, že klient ma celý server (a teda jeho plný výkon) len pre seba. Klient ma taktiež možnosť sám rozhodovať aké služby budú na serveri prevádzkované (toto u webhostingu nieje možné). Toto riešenie je vhodné pre náročných zákazníkov.

Serverhousing je služba umožnujúca umiestniť vlasntý server do housingového centra.

DNS hosting je často súčastou webhostingu, je to server, ktorý prekladá doménové mená na IP adresy. Takže keď napíšete do prehliadača www.viphosting.sk, Váš počítač sa opýta DNS serveru na IP adresu servera a následne sa na túto IP adresu pripojí.
© 2008-2015 Speedweb, s.r.o.Ceny sú uvádzané bez DPH